Zkušenost se studiem MBA - Ing. Jan Novák, MBA

Ing. Jan  Novák, MBA - fotka
Ing. Jan Novák, MBA
ředitel marketing & sales, VAPOL cz s.r.o.

Studium MBA na FP VUT změnilo nečekaně mne i celou firmu

Moje dobrá kamarádka, která pracuje jako personální ředitelka nadnárodní letecké společnosti, mi nedávno položila zajímavou otázku. „Změnilo nějak zásadně studium MBA tvoji práci ve firmě?“ Nejdříve jsem chtěl odpovědět, že mi dalo mnoho, ale v praxi se příliš nezměnilo. Pak jsem si promítnul v hlavě, co vše se za ty dva roky událo, a musel jsem se zasmát vlastní slepotě.

Shodou okolností jsem do společnosti VAPOL cz s.r.o. nastupoval přesně tři roky před úspěšným zakončením MBA studia. Malá rodinná firma obchodující s autodíly byla do té doby řízena svým majitelem a mojí úlohou bylo vybudovat marketingové oddělení. David Vachník, majitel a generální ředitel v jedné osobě si uvědomoval, že pokud chce firmu rozšířit, bude muset zavést manažerskou organizační strukturu. Mým snem bylo zase vždy vystudovat MBA v zahraničí, nejlépe v USA. A tehdy mne můj nový šéf poprvé překvapil, když mi sotva po skončení půlroční zkušební doby přislíbil nadstandardní podporu pro mé vzdělávání.

Následoval nelehký úkol, a sice výběr správné školy. Do zahraničí jsem dojíždět nemohl, ale ze svého požadavku na profesory z USA jsem slevit nechtěl. První překvapení bylo, že většina škol byla certifikována některou britskou univerzitou, ale učili na nich Češi. Pak jsem narazil na prestižně se prezentující školu, která nabízela diplom univerzity z USA. Rád si informace ověřuji, a proto jsem neváhal a investoval jeden den svého nabitého programu do návštěvy vybraného pracoviště, abych předešel případnému dvouletému mrhání časem. Z osobní schůzky vyplynulo, že americký partner svoji certifikaci zrušil a teprve se jedná o jejím obnovení. Další překvapení bylo, že zahraničním profesorem se myslí kolega ze Španělska nebo Německa. Čili „americké“ MBA pouze na papíře, vlastně dokonce bez papíru.

Naštěstí jsem nakonec objevil US-MBA studium na Fakultě podnikatelské na VUT v Brně a s překvapením jsem zjistil, že na rčení „Praha není Brno“ stále něco je. Po vystudování byl garantován plnohodnotný titul univerzity v USA a 40 % výuky bylo vedeno přímo profesory z USA. Dnes se zpětně blahopřeji, že jsem si dal na výběru tak záležet. Profesorem z USA se totiž často stávají lidé z praxe, úspěšní manažeři, kteří chtějí vrátit dluh společnosti. To není bonmot, oni to opravdu myslí vážně. Profesor předmětu Financial Decision Making řídil fúze nadnárodních korporací a rozhodně neučil pro peníze. Strategický management pak vedl autor několika úspěšných strategií renomovaných značek, jejichž příběhy známe z ekonomických titulů.

Nakonec to bylo právě ono propojení teorie s praxí, které mi dalo nejvíce. Všechny studijní práce jsem psal na svoji mateřskou firmu. Něco na aktuální problém, něco takzvaně „do šuplíku“. Od světových manažerů jsem dostal detailní zpětnou vazbu a s některými jsem dodnes v přátelském kontaktu. Když se podívám přes rameno, jsem dnes v nové organizační struktuře ve funkci odpovědný za celý Sales & Marketing, naše firma má detailně zpracovanou strategii a obraty poprvé po deseti letech začaly růst o více než 10 %. Jedná se o zásluhu celého nového managementu společnosti VAPOL cz s.r.o., ale určitě není náhodou, že firma investovala nemalé prostředky do jejich vzdělávání.

Chcete vědět více o studiu?Kontakty

Fotografie - Ing. Klára Jarchovská
Ing. Klára Jarchovská
Koordinátorka US-MBA studia
Fotografie - Ing. Kateřina Šichová
Ing. Kateřina Šichová
Asistentka

Máte jakýkoliv dotaz?

Neváhejte nás kontaktovat a my Vám ho rádi zodpovíme.

Zadáním e-mailové adresy beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací a zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE
Logo Vysoké učení technické v Brně
Vysoké učení technické v Brně
Fakulta podnikatelská
Kolejní 2906/4
Brno
612 00
Česká republika
http://www.fbm.vutbr.cz
Logo University of St. Francis
University of St. Francis
Office of the President
500 Wilcox Street
Joliet, Illinois 60435
USA
tel.: 00 800 735 7500
http://www.stfrancis.edu